Işıklı Tabela ve Reklam Türkiye’de ışıklı tabela ve reklam sistemleri 50 yılı geçkin bir süredir yapılmaya devam etmektedir. Işıklı tabela ve reklam ismi altında çok sayıda ışıklı tabela ve reklam sistemleri mevcuttur. Işıklı Tabela ve reklam Sistemlerinde aydınlatma ürünleri sayı açısından çok fazladır. Işıklı Tabela ve reklam Sistemlerinde Zemin Malzemesi olarakta bir çok malzeme kullanılmaktadır. Türkiye’ de 20 yıl öncesinde ışıklı tabela ve reklam sistemleri demir karkastan oluşan bir kutu ( tabela ve reklam ) içine aydınlatma ürünleri yerleştirilip üzerine plexiglass malzeme konmak suretiyle reklam yapılmaktaydı. Demir Karkas, Demir Profillerden oluşan çelitli boyutları olan ( 10mm x 10mm, 20mm x 20mm, 30mm x 30mm, 40mm x 40, v.s. ) demir profillerdir. Bu profillerin uzunlukları 6mt dir. Ek kalınlıkları ise yine değişkenlik göstermektedir ( 1mm., 1,5mm, 2mm. v.s. ) Ancak bu ışıklı tabela ve reklam sistemi gün geçtikçe ihtiyaçlar doğrultusunda genişletilerek çok büyük bir yelpazeye sahip olmuştur.

Plexiglass ( Pleksiglas ) Işıklı Tabela ve Reklam Burn ışıklı tabela örneği Plexiglas malzeme halk dilinde MİKA olarakta bilinir. Plexiglas malzemenin en önemli özelliği ışık geçirgenliğidir. Plexiglass malzeme çeşitli kalınlıklarda üretilir ve bir çok renk yelpazesine sahiptir. Tabela ve reklamın ölçüsüne göre plexiglas malzemenin kalınlığını seçmemiz gerekmektedir. Örnek; Tabela ve reklamın ölçüsü 1,5 metrekareden küçük ise 3mm.plexiglass malzeme kullanılabilir, isteğe göre 5mm. plexiglas malzemede tercih edilebilir. Ancak 1,5 metrekareden büyük ise 5mm- 8mm arasında plexiglas malzeme tercih edilmedilir. Işıklı Tabela ve reklam üzerinde kullanılacak Plexi Glass ( Pleksiglas )malzemenin kalınlık seçimini ince yaparsak malzeme ısıdan yada soğuktan dolayı deformasyon geçirecektir. Bu deformasyon sonucunda Işıklı Tabela ve reklamınızın kasasından plexiglasın düştüğü bile görülmüştür.

Işıklı Tabela ve reklamınız için seçmiş olduğunuz plexiglas malzemenin kalınlığını doğru ayarladıktan sonra, sıra Plexi Glass ( Pleksiglas )malzemenin tam ışık geçirgen olup olmadığını inceleyelim. Plexiglas malzeme ışıksız abela ve reklamlarda, yönlendirme levhalarında kullanılacak olsa ışık geçirgenliğinin bir önemi olmayacaktır ancak ışıklı tabela ve reklamda kullanılacak olan plexiglas, ışık yandığında homojen bir ışık yayması gerekmektedir. Piyasalarda gördüğümüz bir çok ışıklı tabela ve reklamda fiyat kaygısından dolayı malesefki doğru ürün tercihi yapılmıyor. Bunu en iyi anlayacağımız örnekler Zemin rengi plexiglas olan tabela ve reklamlardır. Özellikle beyaz zeminli işlerde hareli, dalgalı görüntülerle karşılaştığınızda bu plexiglasın doğru ürün olmadığını anlayabilirsiniz.