Branda, vinil gerek kalite, gerekse fiyatı acısından cazip bir üründür. Bu sebepten dolayı kullanım alanı çok fazladır. Dijital Baskı sektöründe branda gerek afiş olarak, gerek tabela olarak, gerek yüzey giydirme olarak ta kullanılır. Tanıtım işlerinde afiş en uygun maliyetli reklam ürünüdür. Bu sebepten indirimler, kampanyalar ve benzeri açıklamaların duyurularını Brandadan afiş yaparak kullanır firmalar. Piyasalarda en sık bu ürünleri görebileceğiniz yerler ise Benzin istasyonları, Mağazalar, Restaurantlar, İnşaat Firmaları gibi alanlardır.

Benzin istasyonlarında kullanılacak afişler, kuş gözü diye tabir ettigimiz alüminyum halkaların brandanın köşelerine açılması ile bu alanlardan montajı ip ile yapılır. Yada brandanın sağ ve sol kısımlarına sopa gecirecek kanallar asılır ve bu sopalar vasıtası ile brandanın montajı yapılır. Mağazalarda ve Restaurantlarda da montaj şekli ve brandanın işlenmesi aynıdır. Ancak kuş gözleri yani kapsüller branda, vinil üzerine atılmadan önce genelde brandanın 4 kenarıda sağlamlığı artsın ,rüzgardan etkilenmesin diye dikilir ve sonrasında kapsül çakılır. İnşaat alanlarının tanıtımı için kullanılan Vinyllerin Brandaların montaj şekli biraz daha farklıdır. Öncelikle İnşaat alanlarında kullanılacak brandaların çok büyük olduğunu düşünürsek ve dış mekanda kullanılacağını düşünürsek bu brandanın çok sağlam olması gerekmektedir.

Brandanın sağlamlaştırılması için kolon tabir ettiğimiz genişliği 2cm -5cm. aralığında değişen kopması çok zor olan bir ürünü brandanın dört yüzeyinede dikiyoruz ve sağlamlaştırıyoruz. Brandanın asılması için birer metre ara ile tüm kenarlarına kolondan halka dikeriz ve tüm bu yüzeylerden bağlamak sureti le montajını yaparız. Örneğin genişliği 15mt yüksekliğide 25metre olan bir tanıtım afişi yaptığımızı varsayalım, toplam 375 m2 lik bir alan kaplayan bu branda, vinil , rüzgar aldığında ortalama 19 tonluk bir kuvvet meydana getirecektir. Bu sebepten brandanın 1'er metre ara ile diktiğimiz kolanlardan bir tanesi bile boş geçilmeden bağlamamız gerekmektedir. Bu sağlam bir uygulama olmuş olacaktır ve brandanıza bir zarar gelmeyecektir. Ancak brandanızın güvenliğini daha çok arttırmak isteseniz brandanızın üstüne üçgen şeklinde ( üçgenin sivri ucu aşağıya bakacak şekilde ) yada yuvarlaklar şeklinde hava kanalları açabilirsiniz. Bu işlemi yaparken yazılara yada görsellerin önemli bölgelerine gelmemesine dikkat ediniz.

Branda, vinil çadır yapımında da kullanılan bir üründür, Kamp Çadırları olarak bilinen çadırların malzemesi Brandadır, kalitesine göre değişken malzemeler kullanılmaktadır. Bu branda, vinyl tiplerinin renk alternatifler bulunmaktadır ortalama 30 çeşit renk vardır. Büyük ebatlı odalar şeklinde olan çadırlar için dayanıklılığı yüksek olan densitesi yoğun olan brandalar tercih edilir. Çadırların daha profesyonel şekilleride mevcuttur. Maydones Show Land gibi dev eğlence çadırları yine vinyl malzemeyle oluşturulur. Firmamızın yapmış olduğu Cocacola Rock'n Coke Festivalinde kullanılan Branda, Vinyl baskılar mevcuttur. Yapmış oldığumuz bu digital baskılardan da anlaşıldığı üzere Brandayı hertürlü yüzeyi kapatmada rahatlıkla kullanabiliriz.

Örneğini görmüş olduğunuz bu Çadırlar kısa süreli kullanım olduğundan dolayı cadırın iskelerini oluşturan demir profillere gerek kapsüllerle gerekse zımba germe tekniği ile monte edilmiştir. Germe Vinyl tabelalarda brandanın başka bir rakibi yoktur. İstendiği taktirde 5mt. x 100mt. tek parça ışıklı tabela yapılabilir. Brandanın ebadı büyük olduğundan tabela sistemlerinde çok sıklıkla tercih edilmektedir. Plexi Glass, Polikarbonat Levha, Alüminyum v.b plaka ölçüleri standart olduğundan dolayı, büyük ölçülü tabela sistemlerinde Vinyl Baskılı Tabela tercih edilmektedir.

Müşteri Vinyl istemeyip özellikle plexiglass yada diğer alternatifleri istediginde tabelasının ekli olmasına katlanmak zorunda kalacaktır. Vinyl Baskılı Tabela Sistemleri 12-13 yıldır kullanılmaktadır. Üretim maliyeti uygun olan bir tabela sistemidir. Bu tabelaların boyutları büyük olduğundan dolayı ışık sisteminde herhangibir sıkıntı olduğunda brandanın tekrar sökülüp takılması gerekmektedir bu da büyük zaman ve maddi kayıp olacaktır. Bu sebepten çift kaset diye tabir edilen bir tabela sistemi yapmanız da fayda vardır. Bu çift kaset tabela sisteminin ışık sistemi ayrı bir tabela konstürüksiyonunun içinde bulunmakta ve vinyl de ayrı bir tabela konstürüksiyonun içinde bulunmaktadır. Bu iki tabela üst üste birleştirilir ve üstten menteşe vasıtası ile alttanda vidalamak suretiyle sabitlenir.

Tabelanın içindeki aydınlatma sisteminde bir sorun oluştuğunda alttaki vidalar sökülür ve öndeki vinylin geri olduğu kaset yukarı doğru menteşelerin sabitlemesiyle kaldırılır ve iki tabelanın arasına girilip gerekli tadilat ve tamiral işleri yapılır.Branda, vinil baskı bu yazdıklarımızın haricinde de bir çok alanda kullanılır ancak temel olarak kullanılanlar yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibidir.

Branda Germe Tabelanın Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Branda germe tabela sistemleri diğer alternatiflerine göre daha uygun fiyatlı olduğuna bir önceki konuda değinmiştik. Tabela üzerinde germe yapacağımız brandayı net ölçüsünden en az 10'ar cm. Rengi pay brakarak basmalıyız, germe işlemi bittikten sonra kenardaki fazlalıkları keseceğiz. Işıksız tabela sisteminde hazırlanmış bir konstrüksiyonun üzerine, su kontrası vidalamak sureti ile brandayı bu malzemenin üzerine gereriz. Germe işleminde dikkat edecegimiz husus, tabelanın üst kısmının ortasında germeye başlayıp sağ ve sola doğru sıkıca sabitleyerek germemiz ve daha sonrasında da tam karşı kösesinin ortasından saga ve sola doğru germeye devam etmimiz olacaktır. Daha sonrasında diğer köşeleride aynı şekilde diğer köseleride ortalardan başlamak sureti le sağa ve sola doğru gererek tabelamızın germe işlemini bitirmiş oluruz. Branda Germe Tabelanın montajını yaparken brandanın herhangibir yere çarpmamasına özen göstermelisiniz aksi halde delinebilir yırtılabilir.

Branda Baskının Ömrü Nedir?
Branda baskının ömrü kullanılan branda ile eş değerlidir. Malum tüm piyasalara ciddi bir rakip olarak giren Çin, reklam sektörünede girmiş ve uygun fiyatlı ürünler piyasaya sürmüştür. Bu ürünlerin fiyatları uygun olunca kaliteleride doğru orantılı olarak düşmüştür. Çin ürünleri kullanıldığında Brandanız maksimum iki yıllık bir süre size hizmet verebilir. Avrupa Branda kullandığınızda bu süre 7 yıla kadar uzayabilir. Branda, Vinyl normalde deforme olan bir ürün değildir ancak renginin solması yani Beyazın kirlenmesi söz konusdur zaten bu sıkıntıda brandanızın kullanma ömrünü belirler. Sonrasında bu görüntü çirkinliğine tahammül edemeyeceginizden değiştirme ihtiyacı hissedeceksiniz. Brandanın üzerine Folyo yapıştırmak suretiyle reklamınızı yapacaksanız dayanıklılığı artacaktır. Çünkü kullandığınız folyo Translucent folyo olacak ve 5-7 yıllık bir süre size sıkıntı çıkarmayacaktır.

Ancak Branda, Vinyl üzerine digital baskı yapcaksanız kullandığınız mürekkeplere oranla bu ömür 1 ile 5 yıl arasında değişecektir. Ülkemizde hangi tip tabela sistemi yapılırsa yapılsın malesefki ömür boyu kullanılıyor. Ürünün renginin solması yada deforme olması bir çok müşteri için problem teşkil etmiyor ve yıllarca kullanılıyor. Buda kendi reklamınızı kötü yapmanız anlamına geliyor.